Психолог обяснява защо децата на сина са по-малко обичани
Снимка: Getty
„Възможно ли е една баба да не обича единствената си внучка? Забелязахме, че свекървата никога не хвали 3-годишната си внучка. Момиченцето ни наскоро тръгна на детска градина - ние с мъжа ми се възхищаваме и се радваме на всяка рисунка, всяка снимка и видео оттам. Споделяме това с баба му, но всеки път чуваме критики в отговор: „Тя танцува най-лошото от всички - очевидно няма да стане балерина. Сега може да ви е смешно, но после ще съжалявате!“ .
Дори съпругът ми не издържа и я попита защо непрекъснато критикува детето, което е още много малко. Длъжно ли е едно тригодишно момиче да танцува като балерина и да се справя по-успешно от другите? На което последва отговор: „Казвам каквото мисля. Защо да се срамувам?“
Сестра ѝ налива масло в огъня: тя винаги дава за пример децата на свои приятели, които проговорили на годинка, седнали на гърне на същата година и дори вече учат азбуката. А нашата нищо не може“, пише млада майка.
Отговор и съвет дава семейният психолог Татяна Беляева.
Децата на дъщерите са психологически „по-близки“
Бабите по правило различно приемат внуците си. Обикновено децата на дъщерите са им психологически „по-близки“ и „по-добри“ отколкото децата на синовете.
Вероятно това отношение се е закодирало през годините и е свързано с принадлежността към семейството. Децата на дъщерята са „плът от плъта ни“, и това не подлежи на никакво съмнение, докато на сина някаква „непозната“ жена му е родила дете.
Но дори и без това има много фактори, които влияят на привързаността. Нормално и естествено е родителите да са привързани и да се радват на всяка проява на детето си. Ако обаче са прекомерно ентусиазирани, това може да има и обратен ефект особено в периода на социализация, когато то тръгва на детска градина, училище, кръжоци.
В случая "критиката" на бабата може да внесе рационално зрънце баланс.
Какво трябва да направят родителите
Обичайте детето си, възхищавайте му се и разберете, че няма как целият свят да споделя вашия ентусиазъм. И колкото повече различни мнения и модели на поведение се формират около детето, толкова по-лесно и по-бързо то се адаптира в обществото, колектива, защитавайки постиженията си.
Когато самите баби са били малки момичета, не беше прието децата да се хвалят прекомерно. Не защото те са били по-малко обичани от родителите си, обяснява психоложката Юлия Редкина.
В близкото минало родителите възпитаваха децата си доста строго и взискателно. Рядко ги хвалеха. Имаше много предразсъдъци – примерно, че целувките ще ги разглезят. Познат ви е израза „Детето се целува само, когато спи!“
Всичко това се отразява на емоционалната сдържаност на по-старото поколение по отношение на децата. Затова и по-възрастните са скъперници на похвали. Баба, правейки забележка на внучката си, е сигурна, че е права, защото е възпитана по този начин, израснала е като достоен човек, което означава, че това е правилният начин.
Освен това най-вероятно тя е отгледала децата си по доста студен начин, тя е била функционална майка, а не емоционална.
За нея най-важното като майка е било децата да са нахранени, облечени и да получат добро образование. Това е изразът на родителската любов.
Ако свекървата е възпитавала децата си по този начин, то така ще възпитава и внуците си. Това е несъзнателно предаване на сценария.
Но също така може по някаква причина бабата не обича внука, особено внучката си. Може би така се проявява ревността.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари